Bıttım Sabunu Kullanımı Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Kullanımı: Bıttım sabunları doğal ürünlerden oluşur.İçerisinde yabani fıstık (bıttım) yağı, melengiç karışımından yapılır. Bu iki bitki dışında kesinlikle başka katkı maddelerinin karışımı yapılmaz. Bıttım sabunu ‘Botan’ sabunu’ olarak bilinir. bıttım sabunu 100 yıl bozulmadan kalabilir.Sabununun yıllandıkça etkisinin fazla olduğu ve en etkili sabunun en eski sabun olduğu bilinir. Bıttım sabunu; otomasyon sistemleri kullanılmadan emeğinin yoğun olarak kullanıldığı karıştırmanın, kesmenin, paketlemenin el emeği ile Osmanlı usulüne göre; sabır ve kararlılıkla yapılır. Doğal sabun ile kimyasal sabun farklılıkları Piyasadaki birçok ticari sabun deterjan bazlıdır; cildi kurutan sentetik kimyasallar içerirler. Oysa doğal bitkisel sabunlar gereksiz kimyasallar içermez ve cildin doğal yapısına uygundur.. Mehmet Dede bıttım sabunlarında hayvansal yağ karışımları, boya maddeleri ve katkı esansları yer almaz. Sabunlarda herhangi bir kimyasal madde ya da başka bir katkı maddesi kullanılmadığı için sabun doğaya zarar vermeyecek şekilde tamamen kaybolur. Bıttım Sabunun Yararları Tamamıyla doğal ürünlerden üretildiği için yan etkisine pek rastlanmaz. Saçları besler ve yumuşak hale getirir. Ayrıca, beyaz saçlara doğal güç vererek, belli oranlarda siyahlaşmasını hızlandırabilir. Saç derisini nemlendirir, saç dökülmesini azaltabilir ve kepeklenmeyi önleyebilir. Özellikle boyalı saçlarda saç kremine gereksinim duyulmadan rahatlıkla kullanılabilir. Şampuana alerjisi olan hassas ciltlerde güvenle kullanabilir. bıttım sabunu ilaç değildir.İçerisindeki doğal ürünün özelliğine bağlı olarak egzamaya, mantara, ergenlik sivilcelerine, saç diplerindeki yara ve tahrişlere karşı etkili olabilir.Derideki gözenekleri açıp rahatlatabilir. Bıttım Sabunu Kullananlar Yabancı turistlerin aldığı bıttım sabununu,Japonya’dan İspanya’ya kadar birçok ülke insanına tavsiye edilip, satışı yapılmaktadır. İngiltere Prensi Charles, saçlarının dökülmesini azatlığı için Bıttım sabununu kullanıyor.

 

 

BITTIM SABUNU
BITTIM SABUNU

Siirt bıttım sabunu saç dökülmesine iyi gelen doğal el yapımı sabundur. Saç bakımında kullanıldığı gibi yüz ve vucüt bakımında’da kullanıla bilir. Sabunun bir çok faydası vardır bunları sıralamak gerekirse en başta saç dökülmesi olmak üzere cilt bakımından silvilcelere, vucuttaki yaralar ve egzamaya iyi gelmektedir.

Saç Kırılmalarına Karşı

Aşırı Saç Yağnalmasını Engeleler

Sağlıklı ve Dayanıklı Saç Köklerine Kavuşmanızı Sağlar

Bir çok Cilt Problemlerine, Başta geçmeyen yaralara çok iyi gelir.

Bıttım sabunu halk arasında bilinen Çitlenbik diğe bilinen menengiçten elde edilmektedir arapçadan ise buna bıttım denilmekte ve bıttım ezilerek yağından elde edilmektedir. Bıttım ağacından son baharda toplanan ufak yeşil taneli meyvalar daha sonra evlerde veya değirmenlerde öğütülerek yağı çıkarılıyor. Daha sonra da bu yağ yine ev ortamında tamamen doğal bir şekilde sabuna dönüştürülüyor. Ev üretimi olduğu için sabun belli kalıplara değil de yuvarlak geniş kaplara dökülüyor. Bu yüzden sabun kalıpları kaşar tekerlerine benziyor. Daha sonra terek satışa sunuluyor.

Bıttım sabunu Siirt’te yetişen çitlembik yapraklarının yağından yapılan doğal bir sabundur.Ayrıca %100 bitkisel ve doğal olan bıttım sabunu tamamen elde yapılır. Bıttım sabununun faydaları Saymakla Bitmiyor Saçları besler Güçlendirir. Saç Köklerini Besler Saçınızı yumuşak hale getirir. kepeklenmeyi önler. Saç diplerinde bakteri oluşumunu yok eder Saçlara tabi parlaklık ve canlı bir görünüm kazandırır. Kuru saçları nemlendirir. İnce ve kırılan saçlara fayda sağlayarak sorunu giderir Antiseptik mikrop öldürücü özelliği olduğundan egzamaya, mantara, ergenlik sivilcelerine, saç diplerindeki yara ve tahrişlere karşı çok etkilidir. Gözenekleri açar. Varisleri rahatlatmak için kullanılır. Vücudu rahatlatır. Kaşıntıya iyi gelir. yan etkisi yoktur.

7 Comments

 • Bıttım sabunu çok faydalı bir sabundur önceleri kullanmakta biraz tereddüt ettim ama daha sonra bende sipariş verip kullanayım dedim ve sonuç mükemmel dökülme oranını iyice azalttı ve şuan düzenli bir şekilde kullanıyorum saçlarımda daha önce kırılmalarda meydana geliyordu ama şuan daha iyi saçlarımı dolgun ve güçlü hissediyorum bunu bıttım sabununa borçluyum ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunarım.

 • yapımında çitlembik ağacı tohumlarından elde edilen yağın ağırlıklı olarak kullanıldığı sabun…
  kepeğe iyi gelmesini falan boşverin sırf misler gibi kokmak için bile kullanılabilir.

 • Mustafa Karataş

  (Kasım 24, 2011 - 9:14 am)

  Saç dökülmesi ve kepeği önler.Antiseptik oluşu nedeniyle deri hastalıklarının bir çoğuna; egzamaya, mantara, ergenlik sivilcelerine, saç diplerindeki yara ve tahrişlere karşı çok etkilidir. Varisleri rahatlatmada kullanılır. Gözenekleri açar, vücudu rahatlatır.

 • Saçlarımın bakımı ve uzun süre sert köke sahip olmasını bıttım sabununa borçluyum

 • Siirt’in meşhur sabunu,saç dökülmesini durduran,o etmezmiş gibi kepeği önleyen bir taraftan da saçınızın mis gibi kokmasını ve yumuşacık olmasını sağlayan yöresel bir sabundur. siirt ve mardin illerimizde üretilir.3 çeşidi vardır,Yaban fıstıklı, Menengiçli,Bademli. Hatta size bir kıyak geçeyim,geçen gün aldığım yerin adını ve adresini vereyim. Maltepe-Küçükyalı’da Memleket Pazarı Yöresel Ürünler isminde yöresel ürünlerin satıldığı bir butik vardır.Her ilin meşhur ün yapmış yiyecek içecek,hediyelik eşyalarını orada görmeniz mümkün,içeri girip ben bıttım sabunu istiyorum dediğinizde size gereken açıklamaları yaparak,hangisini size uygun olacağını söylüyorlar.Her çeşidi bulunuyor bu dükkanda. Ben 10 gündür kullanıyorum,çok memnunum,saç dökülmesini durdu diyebilirim,eskiden elimi saçıma attığımda avuç avuç saç gelirdi,şimdi neredeyse yok diyebilirim.

 • bu etkisini içeriğinde bulunan organo selenyuma borçlu olduğu iddia edilir.

 • Bıttım sabunu bir çok faydası var ben şahsen kullandım ve memnun kaldım nede olsa doğal hiç bir yan etkisi yok yüzlerce lira harcayıp kimyasal karışımli ve içinde ne olduğunu bilmediğim şampuan ve ilaçları kullanacağıma doğal olan bıttım sabunu kullanırım daha iyi hiç olmasa saçıma hiç yan etki yapmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir